Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

800-lecie Opola. Atrakcji nie zabraknie! [program]

Anna Konopka
Gośćmi konferencji prasowej w MBP byli m.in. opolscy rycerze.
Gośćmi konferencji prasowej w MBP byli m.in. opolscy rycerze. Anna Konopka
Koncerty, spektakle, widowiska plenerowe w centrum i nad Odrą oraz wydarzenia sportowe - atrakcji na 800-lecie Opola nie zabraknie!

Pierwsze atrakcje odbędą się już 1 października na opolskim Rynku.
- Zapraszamy mieszkańców i turystów do udziału w symbolicznej lokacji miasta Opola przez księcia Kazimierza I Opolskiego, który przyjedzie na Rynek z drużyną i zaprezentuje akt lokacji - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji w urzędzie miasta.

Jak dodał, ten akt w oryginale się nie zachował, a lokacja Opola była prawdopodobnie ustna.
- Udało nam się odtworzyć ten dokument i podczas tego specjalnego wydarzenia pokażemy, jak on mógłby wyglądać - zapowiada Łukasz Śmierciak.

Zobaczymy także wystawę w Archiwum Państwowym z autentycznymi dokumentami sygnowanymi przez Kazimierza I Opolskiego i jego żonę Wiolę.

Sprawdź: 800-lecie Opola: atrakcje, koncerty, imprezy

Wśród imprez z okazji są koncerty, spektakle, widowiska plenerowe w centrum i nad Odrą oraz wydarzenia sportowe.
- Chcemy zaspokoić gusta wielu grup odbiorców, od fanów sportu po miłośników muzyki klasycznej - podkreślali dziś urzędnicy.

Zobacz też: 800-lecie Opola. Ratusz przygotuje specjalny wystrój miasta

Zobaczymy także odtworzone historyczne obiekty architektoniczne Opola, które można było oglądać przed wojną. Na nowo w mieście pojawi się posąg Junony, symbol opolskiego przemysłu cementowego oraz fontanna końska, która mieściła się przy pl. Wolności. Powstają nowe trasy turystyczne, makieta Ostrówka, jak i programy edukacyjne w opolskich szkołach.

Podczas konferencji wciąż nie zdradzono, kim będzie gwiazda zagraniczna, która da koncert w czerwcu przy centrum handlowym Karolinka przy ul. Wrocławskiej.
- Zaprosimy gwiazdę międzynarodową muzyki popularnej, która łączy różne pokolenia. To uznany artysta, który koncertuje od wielu lat - zdradza Śmierciak. - Będzie to wydarzenie biletowane.

800-lecie Opola - program

Oficjalne obchody 800-lecia Opola rozpoczną się w Sylwestra. Na opolskim Rynku zaśpiewa znana gwiazda polskiej sceny muzycznej, będzie też pokaz pirotechniczny. O tym, jaki to artysta urzędnicy poinformują już wkrótce.

Cykl ośmiu koncertów na osiem wieków to propozycja na 2017 rok.
- Otwarte dla widzów koncerty będą prezentować muzykę z różnych epok historycznych, w wyjątkowych miejscach - zapowiada Śmierciak. - Otwarcie tego cyklu już 3 lutego w filharmonii

Koncert będzie wykonany przez 80-cio osobową orkiestrę symfoniczną składającą się z absolwentów PSM w Opolu oraz zaproszonych muzyków – absolwentów partnerskich szkół muzycznych z Moguncji i Poczdamu. Zaproszeni do projektu absolwenci PSM pracują w zawodowych orkiestrach oraz szkołach muzycznych w Polsce, Niemczech, Austrii i innych krajach Europy. Prowadzą także działalność kameralistyczną i solową.

W lutym także odbędzie się wielki bal charytatywny.

- Zaprosimy 350 gości, m.in. honorowych obywateli Opola, ambasadorów stolicy polskiej piosenki, a także burmistrzów i prezydentów miast partnerskich. - mówi Śmierciak.

W planie jest jeszcze otwarcie wyremontowanej hali widowiskowo-sportowej „Okrąglak”, w której zostanie rozegrany ogólnopolski turniej sportowy.

W marcu 40-osobowe grono naukowców spotka się na międzynarodowej konferencji „Praca, Nauka, Cnota” poświęconej historii i wielokulturowości Opola.

W kwietniu odbędą się także wydarzenie nowe jak Święto Wojciechowe poświęcone patronowi miasta.

- Na tę okazję zaprezentujemy wielki jarmark historyczny oraz spektakl plenerowy o św. Wojciechu. Zorganizujemy także spotkania ze znanymi Wojciechami, a wszystkich Wojciechów zapraszamy na ogólnopolski zjazd do Opola. Będą m.in. specjalne rabaty - wylicza.

Opolanie przegapić nie mogą majowego Wielkiego Testu Wiedzy o Historii Opola, który będzie stylizowany na telewizyjny show, a udział w nim wezmą goście specjalni, opolanie i historycy.

Wiosną i latem będzie można zwiedzać wieżę ratuszową, a podczas majowego weekendu pojawią się w Opolu rycerze z całej Europy i odbędzie się inscenizacja bitwy pod Opolem z 1241 roku.

Podczas Dni Opola, które wyjątkowo odbędą się w maju, w amfiteatrze odbędzie się koncert jubileuszowy. Zabrzmi muzyka jazzowa i popularna w wykonaniu wybitnych artystów.

W czerwcu zapanuje festiwalowa atmosfera oraz zaśpiewa znana, międzynarodowa gwiazda. Natomiast w lipcu nad Odrą zobaczymy widowisko plenerowe ukazujące związki miasta z rzeką. Organizatorzy przywołają także powódź tysiąclecia w 20. rocznicę tego wydarzenia.

Wakacje będą sportowe. W lipcu na wyspie Bolko i na osiedlu Armii Krajowej rozegrane zawody w powietrzu z udziałem kilkudziesięciu ekip baloniarskich i zawody dla fanów sportów motorowych.

Akcenty związane z 800-leciem Opola będzie miał także wrześniowy Jarmark Franciszkański - odbędzie się jubileuszowa parada historyczna z udziałem mieszkańców i gości (centrum, plac Wolności). W tym miesiącu planowana jest jeszcze Opolska Noc Kabaretowa, która będzie galą z historią w tle.

Ciekawie zapowiada się także październikowy festiwal muzyki klubowej i elektronicznej z targami fonograficznymi w CWK - wydarzenie z muzyką na żywo i pokazem laserowym i giełda płyt winylowych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto