Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla masowo wymieniają piece na ekologiczne

Redakcja
Archiwum
Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zrealizowano ponad sto wniosków na dofinansowanie zakupu ekologicznych kotłów. To dużo więcej, niż w poprzednich latach.

Według ekologów Kędzierzyn-Koźle jest na 21. miejscu w Europie pod względem zanieczyszczenia smogiem.

Średnioroczny poziom zanieczyszczenia pyłem PM 2.5 wynosi w Kędzierzynie-Koźlu blisko 30 mikrogramów (w najbardziej zanieczyszczonym mieście Europy ponad 50). Opolskie miasto zajmuje również 6. miejsce w "rankingu" krajowym.

Listę najbardziej zapylonych miast na poszczególnych kontynentach opublikowała międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace. Głównym powodem zanieczyszczeń jest fakt, że wielu mieszkańców korzysta z tzw. kopciuchów, czyli nieekologicznych pieców. Jedyną realną szansą na poprawę sytuacji jest ich wymiana na nowe kotły. Miasto od lat zachęca do tego, oferując dopłaty. Dotychczas zainteresowanie nimi było raczej małe. Teraz się to jednak zmienia.

W Kędzierzynie-Koźlu coraz więcej osób decyduje się wymienić stare, dymiące „kopciuchy” na przyjazne środowisku urządzenia - informuje Piotr Pękala z biura prasowego Urzędu Miasta. Do końca marca w urzędzie miasta zrealizowano już ponad 100 wniosków o dopłaty. Dla porównania, w zeszłym roku było ich w sumie 181, na łączną kwotę 767 tysięcy złotych. Wzrost ten jest zauważalny jeszcze bardziej z perspektywy kilku lat. W 2014 r. o takie wsparcie ubiegało się zaledwie 51 osób. - Dzięki miejskiemu programowi coraz więcej mieszkańców inwestuje w nowoczesne systemy grzewcze. To jeden ze sposobów, w jaki miasto walczy o czystsze powietrze - podkreślają gminni urzędnicy.

W ramach dofinansowania można liczyć na pokrycie 50 procent kosztów montażu nowego pieca, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych dla osób fizycznych.

Na Opolszczyźnie przedwcześnie umiera z powodu smogu około 1000 osób rocznie. Niemal wszędzie powodem jest tak zwana niska emisja z przydomowych kotłowni. W wielu gminach spora część mieszkańców wciąż ma opory przed wymianą pieców na gazowe ze względu na wyższe koszty ogrzewania.

Problem jest nie tylko w miastach, ale również na wsiach, szczególnie tych, które mają utrudniony dostęp do gazu. Tam zdecydowana większość ogrzewa domy przez spalanie węgla. Coraz więcej gmin wiejskich będzie jednak gazyfikowana w najbliższych latach - zapewnia rząd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla masowo wymieniają piece na ekologiczne - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto