18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia roku 2009 w kraju

Redakcja
Poczułem wzruszenie i odpowiedzialność - mówił Buzek
Poczułem wzruszenie i odpowiedzialność - mówił Buzek Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia kraju wg dziennika Polska

14 stycznia
Rząd stawia na elektrownie jądrowe

Rząd przedstawił pakiet działań, które mają nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Najważniejsze to budowa dwóch elektrowni jądrowych i gazoportu w Świnoujściu oraz prace nad zwiększeniem wydobycia gazu. Rada Ministrów przyjęła uchwałę o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. Szczegółami planu miał się zająć pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej. Została nim Hanna Troja-nowska z PGE, która w Ministerstwie Gospodarki przygotowuje program energetyki jądrowej. Decyzja rządu zwiększyła szansę na to, że prąd z elektrowni jądrowej popłynie już w 2019 roku. Pod budowę elektrowni jądrowych brane są pod uwagę dwie lokalizacje: Żarnowiec na Pomorzu i Klempicz w Wielkopolsce.

15 stycznia
Stasiak przechodzi z BBN do kancelarii prezydenta

Dotychczasowy szef BBN Władysław Stasiak został powołany przez Lecha Kaczyńskiego na wiceszefa prezydenckiej kancelarii i tym samym został zastępcą Piotra Kownackiego, którego po kilku miesiącach zastąpił na stanowisku.
Miejsce Stasiaka w BBN zajął poseł PiS Aleksander Szczygło. Tego samego dnia złożył mandat poselski. Aleksander Szczygło i Władysław Stasiak to wieloletni współpracownicy Lecha Kaczyńskiego. Szczygło za rządów PiS był ministrem obrony narodowej. Media spekulowały, że kiedy obejmie stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, będzie ostro krytykował poczynania Bogdana Klicha - obecnego szefa MON.

19 stycznia
Samobójstwo zabójcy Olewnika

W więzieniu w Płocku powiesił się Robert Pazik, skazany na dożywocie za udział w porwaniu i zamordowaniu Krzysztofa Olewnika. To już trzeci członek grupy, który popełnił samobójstwo za kratami. Rodzina Olewników nie wierzy w zbieg okoliczności. Robert Pazik zaliczany był do więźniów niebezpiecznych, w płockim zakładzie karnym przebywał w pojedynczej, monitorowanej celi. Kamera nie obejmuje tylko jednego miejsca - kącika sanitarnego. Właśnie tam 19 stycznia w poniedziałek nad ranem oddziałowy znalazł Pazika powieszonego na linie z prześcieradła. Według zeznań Sławomira Kościuka, innego skazanego w sprawie Olewnika, to właśnie Pazik udusił więzionego przez dwa lata syna płockiego biznesmena.
13 lutego 2009 roku Sejm powołał komisję, która ma zająć się tzw. sprawą Olewnika. Komisja bada nieprawidłowości policji i prokuratury, oraz służb więziennych, do których doszło podczas śledztwa i nadzorowania skazanych Komisja ma złożyć sprawozdanie na początku 2010 roku.

20 stycznia
Minister Ćwiąkalski podaje się do dymisji

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski po samobójczej śmierci zabójcy Krzysztofa Olewnika oddał się do dyspozycji premiera. Donald Tusk dymisję przyjął. Jak mówił Ćwiąkalski, podjął decyzję o odejściu, ponieważ rozpętała się histeria polityczna i medialna wokół jego osoby, dlatego też zdecydował o oddaniu się do dyspozycji premiera.
Przypomniał, że to sąd, a nie on zadecydował o przeniesieniu Pazika do Płocka, gdzie miał być oskarżony o rozbój. Powiedział też, że przedstawił premierowi postępy w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w sprawie Krzysztofa Olewnika. Ćwiąkalski zadeklarował, że nie czuje się winny tego, co się stało.

23 stycznia
Andrzej Czuma nowym ministrem sprawiedliwości

Na stanowisku ministra sprawiedliwości dokonała się zmiana. Premier Tusk zadecydował, że Andrzej Czuma zostanie nowym szefem resortu. Zastąpił on Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który podał się do dymisji w związku z samobójstwem Roberta Pazika, jednego ze skazanych za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Andrzej Czuma w przeszłości był działaczem opozycji antykomunistycznej, więźniem politycznym, działaczem polonijnym. Kłopoty Czumy zaczęły się, kiedy media napisały o jego amerykańskich długach. Choć zostały one spłacone, na nieskazitelnym dotąd wizerunku ministra sprawiedliwości padł cień. Andrzej Czuma podał się do dymisji 7 października 2009 r. w związku z tzw. aferą hazardową wraz z Grzegorzem Schetyną i Adamem Szejnfeldem. Powodem była jego niefortunna wypowiedź na temat zamieszanych w tę aferę Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego. Po ujawnieniu materiałów operacyjnych CBA na ten temat, Czuma ocenił, że w obaj politycy są niewinni.

3 lutego
Rząd znajduje 19,7 mld oszczędności

Po konsultacjach premiera z ministrami w sprawie oszczędności w resortach Donald Tusk ogłosił, że znalazł 19,7 mld złotych. Premier zapowiedział, że wieloletnie reformy, które miały rozpocząć się w roku 2009, będą w związku ze złą sytuacją gospodarczą przesunięte minimum o rok. Premier zapewnił, że oszczędności, które znalazł nie dotkną bezpośrednio ludzi, czyli m.in. wynagrodzeń i emerytur. Oszczędności najbardziej dotknęły resort obrony. Jak przekonywał premier Donald Tusk dzięki nim w MON zlikwidowano zbędne wydatki i przeprowadzono nowe reformy w siłach zbrojnych, które pozwoliły na przesunięcie środków w ramach budżetu obronnego na technikę.

10 lutego
Rokita wywołuje aferę w samolocie

Jan Rokita został wyprowadzony w kajdankach z samolotu na lotnisku w Monachium po awanturze z załogą. Były polityk Platformy awanturował się ze stewardesą o zapięcie pasów krzycząc "Ratunku, Niemcy mnie biją!!!" Jedna z pasażerek radziła mu, żeby wysiadł. Ale on nie słuchał. Później trafił na policję.
W związku z incydentem na pokładzie samolotu Lufthansy w Monachium, Janowi Rokicie grozić może najwyżej grzywna. Rokitowie twierdzą, że to stewardesa sprowokowała konflikt, a policja obrażała Jana Rokitę. Zapowiadają pozwanie przewoźnika. Nakaz aresztowania Jana Rokity w związku z niezapłaceniem przez niego grzywny został wydany w grudniu.

24 lutego
Paweł Graś nowym rzecznikiem rządu

Wiceszef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Paweł Graś został nowym rzecznikiem rządu. Wcześniej był zastępcą sekretarza generalnego Platformy i koordynatorem kampanii PO przed wyborami do PE; w Sejmie jest wiceszefem komisji ds. służb specjalnych. Poprzednia rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka zrezygnowała z tego stanowiska pod koniec czerwca ubiegłego roku. Jak twierdziła, powodem jej odejścia były sprawy osobiste. A sam Paweł Graś został zdymisjonowany ze stanowiska przez premiera razem z Mirosławem Drzewieckim, Zbigniewem Chlebowskim i Andrzejem Czumą na fali afery hazardowej. Jednak nadal pełni funkcję rzecznika rządu.

5 marca
Cimoszewicz na starcie do Rady Europy

Rada Ministrów oficjalnie zgłosiła kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza na stanowisko szefa Rady Europy. Rządowi Platformy Obywatelskiej nie przeszkadzały lewicowe korzenie byłego premiera rządu.
- To byłby polityczny sukces naszego kraju, który należy się Polsce i naszej części Europy -skomentował decyzję Cimoszewicz. W dotychczasowej 60-letniej historii Rady Europy stanowiska jej sekretarza generalnego nie zajmował nikt pochodzący spoza krajów Europy Zachodniej. Ostatecznie pod koniec września szefem Rady Europy na 5-letnią kadencję został były premier Norwegii Thorbjoern Jagland, zdobywając 165 głosów.
Cimoszewicz uzyskał ich zaledwie osiemdziesiąt.

11 marca
Arcybiskup Michalik nadal kieruje KEP

Arcybiskup Józef Michalik, 67-letni metropolita przemyski zdecydowaną większością głosów został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie pełni tę funkcję drugą kadencję, czyli do 2014 roku. Do jego obowiązków należy reprezentowanie Konferencji Episkopatu na zewnątrz, przewodniczenie zebraniom plenarnym i radzie stałej, a także przesyłanie sprawozdań z zebrań i dokumentów KEP do Stolicy Apostolskiej.
Przewodniczącego wybiera zebranie plenarne.
Funkcję te można wykonywać bez przerwy nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje, a zatem abp Michalik nie będzie mógł już uczestniczyć w kolejnych wyborach.
Abp Michalik jest doktorem teologii. Zajmował się do tej pory m.in. duszpasterstwem świeckich.

20 marca
Sześciolatki do szkół, weto odrzucone

Sześciolatki idą do szkół - zadecydował Sejm. Posłowie PO, PSL i Lewicy 265 głosami odrzucili weto prezydenta wobec ustawy oświatowej.
Rok wcześniej niż dotychczas dzieci poszły do szkoły już we wrześniu 2009 r., jeśli tak zdecydowali ich rodzice. W 2012 r. ustawowy obowiązek obejmie wszystkie dzieci.
W 2011 roku obowiązkowe będzie też wychowanie przedszkolne.
To największa reforma edukacji od 1999 roku (czyli wprowadzenia gimnazjów) W ustawie znalazł się kontrowersyjny przepis pozwalający samorządom na przekazywanie szkół i przedszkoli liczących mniej niż 70 uczniów prywatnym przedsiębiorstwom, fundacjom, stowarzyszeniom. Decyzja Sejmu wzbudziła liczne kontrowersje i protesty rodziców, którzy podkreślali, że polskie szkoły nie są przygotowane do tak radykalnej reformy. W rezultacie na posłanie dzieci sześcioletnich do szkół we wrześniu 2009 roku zdecydowali się nieliczni. Pozostali, jak w ubiegłych latach, wybrali zerówki.

13 kwietnia
Pożar w Kamieniu porusza Polskę

Spłonął hotel socjalny w Kamieniu Pomorskim. Zginęły 23 osoby. Pozostałym 54 udało się uciec z budynku, skacząc z okien lub przez przez zewnętrzną klatkę ewakuacyjną. Pożar wybuchł w nocy z 12 na 13 kwietnia. Hotel, zbudowany w dużej mierze z materiałów łatwopalnych, błyskawicznie stanął w płomieniach.
Po tym wydarzeniu prezydent ogłosił trzydniową żałobę narodową.
Tragedia spowodowała kontrolę budynków socjalnych w całym kraju. Ich wyniki ujawniły, że w innych budynkach też są liczne nieprawidłowości. W październiku śledczy ustalili, że przyczyną pożaru w Kamieniu było zwarcie instalacji elektrycznej.

20 kwietnia
Oskarżony w sprawie Blidy

Prokuratura w Łodzi skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi S. z ABW, który kierował akcją zatrzymania byłej posłanki lewicy i przeszukania jej domu w Siemianowicach Śląskich. Oskarżony nie wydał polecenia dwóm podległym mu funkcjonariuszom ABW, by sprawdzili, czy Barbara Blida ma broń, i nie polecił przeszukać pomieszczenia właśnie pod tym kątem - uzasadnia Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej. Wielu prawników i polityków krytykuje jednak tę decyzję, uznając ją za próbę niedopuszczenia do postawienia przed sądem prawdziwych winowajców śmierci Blidy. Proces porucznika Grzegorza S. ruszył w październiku.

21 kwietnia
Przed egzaminem testy w sieci

Dzień przed rozpoczęciem państwowych egzaminów kończących gimnazjum w internecie znalazły się wszystkie zadania testu humanistycznego z rozwiązaniami. O przecieku poinformowali internauci i test został skasowany z serwera.
Sprawcą tego zamieszania okazał się 18-letni Adam Z. z Warszawy, który egzaminy dostał od woźnej, pracującej w jednym z gimnazjów i umieścił je na stronie internetowej. Oprócz nich zatrzymano dyrektorkę prywatnego gimnazjum na warszawskim Mokotowie, rozpakowała paczkę z testami. Pojawiły się pogłoski o możliwości unieważnienia testu, które uciął szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Krzysztof Konarzewski. - Nie ma najmniejszych podstaw, żeby unieważnić test w całym kraju - podkreślił.

27 kwietnia
Świńska grypa dociera do Polski

Do szpitala w Zielonej Górze trafiła pacjentka z podejrzeniem świńskiej grypy. W kraju zrobiło się głośno o nieznanej chorobie, która coraz bardziej rozprzestrzeniała się na całym świecie. Epidemiolodzy ogłosili, że choroba dotrze i do nas. - Polska posiada odpowiednie zapasy leków przeciwko grypie, w tym także tamiflu. Jeżeli będzie taka potrzeba, na pewno wystarczy go dla wszystkich - uspokajała minister Ewa Kopacz, nie podając jednak konkretnych danych.
W kwietniu Polska przygotowywała się na ewentulany atak choroby, ale jeszcze nie było wiadomo, co z tego wyniknie. Służba celna obserwowała osoby wracające z USA, Kanady, Meksyku i Frankfurtu, czy nie wykazują oznak choroby. W lecie było już wiadomo, że nowy wirus nas nie ominął. Także na Śląsku zanotowano wypadki śmiertelne.

29 - 30 kwietnia
Największa partia UE w Warszawie

Dziewiętnastu premierów, w tym czternastu unijnych, liderzy ponad czterdziestu partii, szef Komisji Europejskiej i europarlamentu - wszyscy ci goście zawitali do Warszawy. Kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPP) zgromadził przywódców, którzy przyjęli program na najbliższą kadencję. W kuluarach uzgadniano obsadę najważniejszych stanowisk w UE.

17 maja
Referendum ws. Karnowskiego

Prezydent Sopotu i były poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Karnowski zostaje na stanowisku - zadecydowali w referendum mieszkańcy miasta. W głosowaniu wzięło udział ok. 60 proc. uprawnionych, z czego ok. 60 proc. opowiedziało się przeciwko zmianie władzy w ratuszu. Jacek Karnowski został oskarżony o wyłudzanie łapówki od sopockiego biznesmena Sławomira Julkego.

18 maja
Benedykt XVI zaproszony do Polski

Prezydent Lech Kaczyński w czasie audiencji w Watykanie zaprosił papieża Benedykta XVI do Polski w korzystnym dla niego terminie.
Pielgrzymka może się odbyć w 2010 roku, w którym najprawdopodobniej zakończą się procesy beatyfikacyjne zarówno Jana Pawła II, jak i księdza Jerzego Popiełuszki.
Szczegóły z watykańską administracją ustala episkopat.

20 maja
Spór premiera z prezydentem

Prezydent ma prawo uczestniczyć w unijnych szczytach, ale to premier reprezentuje kraj, a stanowisko Polski przygotowuje rząd - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok miał zakończyć spór o to, kto ma reprezentować kraj podczas posiedzeń Rady Europejskiej, jednak niewiele zmienił w dotychczasowej sytuacji.
Trybunał Konstytucyjny orzekał na wniosek premiera Donalda Tuska.

21 maja
Sejm chce zlikwidować abonament

Od stycznia 2010 roku zniknie abonament radiowo-telewizyjny. W zamian co roku budżet państwa przeznaczy na media 900 mln zł - zadecydował Sejm po burzliwej dyskusji. Ustawa nie wprowadza jednak abolicji dla osób, wobec których toczy się postępowanie o uchylanie się od abonamentu.
Nowa ustawa medialna autorstwa PO, PSL i SLD zakłada przekształcenie regionalnych oddziałów TVP w samodzielne spółki, a także zwiększenie składu KRRiT z pięciu do siedmiu członków, z czego trzech powoływać ma Sejm, a po dwóch prezydent i Senat. Ich kadencja zostanie skrócona z sześciu do czterech lat.
Programy misyjne będą powstawać z licencji Funduszu Zadań Publicznych. O środki FZP będą mogli występować nie tylko nadawcy publiczni, ale też komercyjni, np. Polsat czy TVN. Wysokość funduszu to minimalnie 880 mln zł.

4 czerwca
Zaczęło się w Polsce, 20. rocznica wyborów czerwcowych

Dwudziestą rocznicę pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów parlamentarnych świętowała cała Polska. Główne uroczystości z udziałem władz odbyły się w Krakowie i w Gdańsku. Na Wawel na zaproszenie Donalda Tuska przyjechało jedenaście delegacji państw europejskich. Premier dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do upadku komunizmu, również tym mniej znanym osobom.
Prezydent Lech Kaczyński świętował z robotnikami w Gdańsku, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności.Czerwcowe wybory były jednym z przełomowych momentów w obalaniu komunizmu. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Wyborcza klęska komunistów uniemożliwiła im powołanie własnego rządu, w związku z czym 24 sierpnia 1989 roku na czele koalicyjnego gabinetu stanął Tadeusz Mazowiecki.

7 czerwca
Eurosukces PO, słaba frekwencja

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Platforma zdobyła 25 na 50 mandatów europosłów. Z list PiS do Brukseli dostało się 15 osób. Ponadto swoich przedstawicieli w PE mają SLD-UP (7) oraz PSL (3). Najwięcej głosów dostał startujący z okręgu śląskiego Jerzy Buzek (PO), na drugim miejscu znalazł się Zbigniew Ziobro. Do ostatniej chwili ważyły się losy Wojciecha Olejniczaka, który ostatecznie został eurodeputowanym.
Frekwencja w Polsce była niska, nie przekroczyła nawet 30 proc., podczas gdy średnia europejska wynosi około 43 proc. (w niektórych krajach wybory są obowiązkowe). Eurodeputowani Platformy weszli do największej w PE frakcji Europejskiej Partii Ludowej, PiS współtworzy frakcję konserwatystów.
Natomiast posłowie lewicy wstąpili do grupy socjalistów.

14 lipca
Prestiżowy sukces: Buzek jest szefem europarlamentu

Polski kandydat uzyskał szerokie poparcie ze strony eurodeputowanych. Zdobył aż 555 z 713 ważnych głosów, uzyskując najlepszy w historii wyborów przewodniczącego Parlamentu Europejskiego rezultat.
- Aż zatkało mi dech w piersiach. Poczułem wzruszenie i odpowiedzialność - komentował na gorąco to wydarzenie Jerzy Buzek. Porozumienie w sprawie kandydata na szefa PE zawarła chadecka frakcja EPL z drugą co do wielkości frakcją socjalistyczną.
Wybrany do europarlamentu w woj. śląskim Jerzy Buzek będzie przewodniczącym parlamentu w pierwszej połowie jego pięcioletniej kadencji. Następnie zastąpi go socjalista Martin Schulz.
Jako szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek otwiera obrady Rady Europejskiej, a na unijnych szczytach ma przywilej wygłaszania półgodzinnych wystąpień i wpływania w ten sposób na tematy obrad.
Jose Manuel Barroso zauważył, ze solidarnościowe korzenie Buzka zyskują symboliczny wymiar: mają zapewnić jedność Europie, osłabionej problemami z traktatem lizbońskim, groźbą egoizmu wielkich państw i interwencjonizmu w obliczu kryzysu.

27 lipca
Stasiak zastępuje Kownackiego

Władysław Stasiak został nowym szefem Kancelarii Prezydenta, zastępując na tym stanowisku odwołanego w atmosferze skandalu Piotra Kownackiego. Lech Kaczyński, wręczając nominację Stasiakowi, podkreślił, że jest on osobą młodą, ale doświadczoną. Przypomniał również jego dotychczasowe sukcesy, m.in. podniesienie poziomu bezpieczeństwa w stolicy.
Stasiak mówił, że chciałby, aby Polacy mogli zobaczyć prezydenta takim, jaki jest, czyli jako "człowieka, który ma skrystalizowaną, jasną, pełną wizję państwa, funkcjonowania społeczeństwa, solidarności społecznej".Powodem odwołania poprzedniego szefa kancelarii był wywiad prasowy, w którym skrytykował prezydenta za nadmierną prostolinijność oraz jego "praktykę działania bez żadnego planu".

17 sierpnia
Generał Skrzypczak atakuje MON

Generał Waldemar Skrzypczak, dowódca wojsk lądowych, w wywiadzie dla "Dziennika" skrytykował działania swojego przełożonego Bogdana Klicha. Po raz pierwszy ministra obrony narodowej publicznie skrytykował tak wysoki rangą wojskowy. Twierdził, że brakuje sprzętu w wojsku, bo o zakupach decydują "urzędnicy wojskowi": "My prosimy o broń, ale wszystko tonie w procedurach". Mówił o procedurze zakupu śmigłowców i bezzałogowych samolotów rozpoznawczych, która ślimaczy się od dwóch lat.
Zasugerował, że gdyby były odpowiednie sprzęty, można było uniknąć śmierci kapitana Ambrozińskiego, który zginął podczas zasadzki zastawionej na polskich żołnierzy.

28 sierpnia
Polska najlepsza wśród krajów Europy

Powiodły się działania antykryzysowe rządu. Nasz kraj jako jedyny w Europie odnotował wzrost gospodarczy w drugim kwartale 2009 r. - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Równie optymistyczne są wskaźniki wzrostu PKB liczone kwartał do kwartału. W II kwartale bieżącego roku nasz PKB wzrósł o 0,5 proc. wobec pierwszego kwartału tego roku. W tym samym czasie największe europejskie gospodarki w takich krajach jak Niemcy i Francja rozwijały się gorzej, bo zaledwie na poziomie 0,3 proc. Polska nawet w okresie najlepszej koniunktury gospodarczej nie miała tak wysokiej pozycji w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

1 września
Rocznica na Westerplatte

Siedemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej przypomniała światu, że pier-wsze strzały padły w Polsce. Przywódcy 20 państw, wśród nich kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Rosji Władi- mir Putin, przyjechali na Westerplatte. Zabrakło Baracka Obamy, który wystosował list. W przemówieniach Lech Kaczyński i Władimir Putin przedstawili nieco inną wersję historii. Rosyjski premier twierdził, że "historia nie ma jednego koloru", częściowo broniąc ZSRR. Rocznica wybuchu wojny przypominała o zbrodni katyńskiej. Przetoczył się spór, o określenie jej mianem "ludobójstwa". Sejm uznał Katyń za "zbrodnię wojenną" o "znamionach ludobójstwa".

17 września
Tarczy nie będzie

Prezydent Barack Obama ogłosił, że USA opracowuje nowy system bezpieczeństwa, który zakłada umieszczenie w Europie wyrzutni rakiet SM3 na okrętach, zamiast stałej bazy w Polsce i radaru w Czechach. W drugiej fazie projektu w Europie miałyby się pojawić też lądowe wyrzutnie. Nie zrezygnowano z instalacji w Polsce rakiet Patriot.

23 września
Tysiąc wygrała

"Gość Niedzielny" ma przeprosić Alicję Tysiąc i wypłacić jej 30 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych - zadecydował katowicki Sąd Okręgowy. Kobieta, która wygrała już w Strasburgu proces o to, że nie mogła w Polsce dokonać aborcji, pozwała pismo i jego wydawcę, Kurię Metropolitalną w Katowicach, za obraźliwe artykuły.

1 października
Groźne stenogramy

Media ujawniły stenogramy rozmów Zbigniewa Chlebowskiego, szefa klubu parlamentarnego PO, z biznesmenem Ryszardem Sobiesiakiem. Wynika z nich, że Chlebowski, a także Mirosław Drzewiecki, minister sportu, wpływali na kształt ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych. Zaraz po tym Donald Tusk dokonał rekonstrukcji rządu.

10 października
Prezydent zwlekał, ale podpisał

Lech Kaczyński złożył podpis pod traktatem z Lizbony. Na tę okazję do Warszawy przyjechali m.in. szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Prezydent czekał do momentu, gdy Irlandczycy poprą traktat w referendum, co stało się na początku października, gdyż w UE obowiązuje zasada jednomyślności, jak tłumaczył. Podkreślił, że Polska pozostaje suwerenna.
Traktat ma usprawnić działanie Unii Europejskiej. Przeciwnicy zarzucają mu zawiłość i ograniczenie roli państw narodowych.
Od 10 października brakowało jedynie podpisu czeskiego prezydenta Vaclava Klausa. Złożył go na początku listopada, tak że dokument wszedł w życie z początkiem grudnia.
Polski Sejm ratyfikował traktat w kwietniu 2008 r.

13 października
Kamiński odwołany

Premier odwołał Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jednak szef rządu nie poczekał na opinię Kancelarii Prezydenta, co wywołało spór o to, czy nie złamał prawa. Zdaniem opozycji dymisja jest odwetem za afery ujawnione przez CBA, a uderzające bezpośrednio w polityków PO i samego premiera.

13 listopada
Ostry bój o szczepionki, minister zdrowia nie ustępuje

W połowie listopada pojawiła sie informacja o pacjencie, który zmarł najprawdopodobniej na tzw. świńską grype. Kolejne dni przynosiły informacje o następnych ofiarach choroby. Epidemiolodzy mówili, że choć wirus potwierdzono u kilkuset osób, jest to wierzchołek góry lodowej. Ministerstwo Zdrowia, mimo presji społeczeństwa, wstrzymało się od zakupu szczepionek przeciwko nowemu wirusowi twierdząc, że są one nieprzebadane. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył doniesienie do prokuratury, uznając działanie ministerstwa za niezrozumiałe i niedopuszczalne.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię grypy A/H1N1 w czerwcu 2009 roku.

20-21 listopada
PO podkreśla sukcesy, premier chce zmieniać konstytucję

Rząd na półmetku podsumował dotychczasowe osiągnięcia. Dwudniową konferencję, złożoną z paneli tematycznych, otworzyło przemówienie premiera. Donald Tusk podkreślał: "Polska jest liderem Europy w walce ze światowym kryzysem gospodarczym". Również pierwszy panel tematyczny poświęcono polityce gospodarczej, a konkretnie - sukcesom rządu w walce z kryzysem. Na półmetku rząd znalazł się również w ogniu krytyki, głównie z powodu braku zasadniczych reform. Nasi dziennikarze najlepiej z gabinetu premiera ocenili ministra Michała Boniego, szefa doradców premiera. Na dwulecie rządu premier złożył niespodziewaną propozycję zmian w konstytucji, zakładającą zwiększenie uprawnień rządu, a osłabienia roli prezydenta, czyli do tzw. modelu kanclerskiego. Projekt zmian przygotowują byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego. Z przeprowadzonych w listopadzie sondaży CBOS wynikało, że rząd cieszy się 38-proc. poparciem.

27 listopada
Lewandowski bierze budżet UE

Nie było zaskoczenia - eurodeputowany PO Janusz Lewandowski został wybrany unijnym komisarzem ds. budżetu. Rozpocznie urzędowanie 1 lutego.
Lewandowski będzie odpowiadał za wielką reformę budżetu UE i przygotowanie projektu wieloletnich planów budżetowych UE po 2013 roku.
Rząd jest zadowolony z nominacji. Natomiast zdaniem opozycji teka ds. budżetu jest mało prestiżowa.
Jose Manuel Barroso przedstawił skład nowej Komisji Europejskiej z podziałem tek. Uważany za najbardziej prestiżowy, rynek wewnętrzny otrzymał Francuz Michel Barnier, natomiast na komisarza ds. energii został wyznaczony niemiecki polityk Guenther H. Oettinger. Lewandowski jest doktorem ekonomii i eurodeputowanym PO na drugą kadencję.

1 grudnia
600 żołnierzy więcej w Afganistanie

Od przyszłego roku zwiększy sie polski kontyngent w Afganistanie. Najprawdopodobniej pojedzie tam dodatkowych 600 żołnierzy i do tego zwiększy rezerwę pozostająca w kraju o 200.
Na początku grudnia premier rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA, Barackiem Obamą, który poprosił o wsparcie, czyli przysłanie kolejnych żołnierzy. Premier tłumaczy, że jest to "inwestycja w przyszłe bezpieczeństwo Polski", która kiedyś też może potrzebować pomocy. I dodaje, że mówi o tym "bez entuzjazmu". Decyzja o zwiększeniu kontyngentu musi jeszcze przejść całą procedurę formalną, zakończoną aprobatą prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto