V Memoriał im. Stanisława Szozdy i kryterium uliczne wygrał Patryk Stosz

Krzysztof Strauchmann
Kolarze CCC Sprandi Polkowice zdominowali niedzielne kryterium uliczne Memoriału im. Stanisława Szozdy w Prudniku. Wyścig elity mężczyzn wygrał zawodnik z Opolszczyzny Patryk Stosz.

Trójka, a potem czwórka zawodników CCC Sprandi Polkowice od początku zdominowała wyścig na dystansie 48 kilometrów (40 okrążeń wokół centrum Prudnika).

Ostatecznie pierwszy na miejsce przyjechał Patryk Stosz, wcześniej zawodnik Stobrawy Kluczbork. Drugi był Paweł Cieślik, a trzeci Paweł Biernas. Czwarte miejsce także zajął zawodnik CCC Sprandi Polkowice Kamil Gradek.

Reszta zawodników jechała w peletonie i wjechała na metę prawie minutę później. Jeden z zawodników miał pecha, wpadł na prostym odcinku na bariery i wymagał pomocy służb medycznych.

- Trasa była bardzo ciężka, wymagająca technicznie, częściowo po kostce brukowej, a runda w tym roku była krótsza. To kosztowało dużo wysiłku – komentował po wyścigu Patryk Stosz, który wygrał też tegoroczną klasyfikację ogólną Mistrzostw Polski Kryteriów Ulicznych. - W Prudniku jestem trzeci raz. Stanisława Szozdy nie miałem okazji poznać osobiście, ale to wielki człowiek. Będę tu przyjeżdżał zawsze.

Wśród kobiet najlepsza była Dorota Przężak z LKS Atom Boxmet Dzierżoniów, mimo tego, że na trasie miała problemy techniczne. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Brewińska, a trzecie Paulina Pastuszek, obie z TKK Pacific Nestle Fitness.

W V Memorialne im. Stanisława Szozdy w Prudniku wzięło udział w sumie 320 zawodników, w tym 130 dzieci i 190 zawodników z licencją kolarską. W wyścigu elity mężczyzn uczestniczyło 30 kolarzy, a wyścigu kobiet 22 panie.

Memoriał im. Stanisława Szozdy jest organizowany 4 lat w rocznicę śmierci tego wybitnego polskiego kolarza szosowego, dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego, pięciokrotnego medalisty mistrzostw świata oraz zwycięzcy Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne.

Stanisław Szozda mieszkał w Prudniku, jego rodzinna miejscowość chce w ten sposób pamiętać o dorobku wybitnego sportowca.

Memoriał zakończył się zresztą złożeniem kwiatów pod pomnikiem Stanisława Szozdy. W czasie niedzielnych zawodów trener Szozdy i także kolarz 84 letni obecnie Franciszek Surmiński odebrał Medal Honorowy za Zasługi dla Powiatu Prudnickiego.