18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieże wodne w Głogówku

red.
Wieża wodna  z 1907 r.
Wieża wodna z 1907 r. Muzeum Regionalne w Głogówku
Obok zamku Oppersdorffów, ratusza, baszty więziennej i licznych zabytków sakralnych w architekturze Głogówka ważne miejsce zajmują dwie wieże wodne. Ta nowsza, z początku ubiegłego stulecia, przyciąga uwagę ciekawą formą. Ta surowa zaś, pozbawiona okien, często określana mianem klockowatej, zaczyna budzić podziw, kiedy sięgniemy do jej historii.

Przypomina gotycką, kamienno-ceglaną wieżę strażniczą. Poniekąd pełniła także rolę strażnicy, ale przede wszystkim dawała wodę mieszkańcom Głogówka. Dokładanej daty jej budowy nie poznaliśmy, szacuje się, że powstała ok. 1575 r. Z pewnością jest najstarszą wieżą ciśnień na Śląsku, należy też do najstarszych w Polsce.
Nowoczesny jak na owe czasy system wodociągowy miasto zawdzięczało panującemu za tutejszym zamku Jerzemu II Oppersdorffowi. Woda gromadzona w wieży stojącej poza murami miasta – na wzniesieniu położonym na południe od centrum (dzisiejsza ulica Młyńska) - płynęła drewnianymi rurami zarówno do magnackiej rezydencji, jak i na głogówecki rynek, ku wygodzie mieszkańców.
Tu i ówdzie można usłyszeć, że wieża i cały system opierały się na projekcie samego Mikołaja Kopernika, jednak badacze dziejów miasta nie odnaleźli potwierdzenia tych faktów w dokumentach.

Znacznie krótszą historię, rozpoczynającą się w 1907 r., o czym informuje metalowa chorągiewka na szczycie dachu, ma głogówecka wieża wyrównawcza. Jej zadaniem było wyrównywanie ciśnienia wody w miejskiej sieci wodociągowej. Warto zajrzeć na ulicę Kąpielową i zobaczyć tę neogotycką budowlę z czerwoną, ceglaną podstawą podpierającą ogromny, metalowy zbiornik na wodę.

Kontakt

Muzeum Regionalne w Głogówku, ul. Słowackiego 1, 48-250 Głogówek, tel. 77 437 35 00, 785 272 890, e-mail: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto