Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim skosisz trawę, przepłosz zwierzaki!

Anna Wyspiańska
W trawie swoje gniazda mają niektóre gatunki ptaków, w wysokiej trawie swoje młode lubią schronić np. sarny czy zające.
W trawie swoje gniazda mają niektóre gatunki ptaków, w wysokiej trawie swoje młode lubią schronić np. sarny czy zające. Mariusz Kapala
Latem dzikie zwierzęta i ptaki potrzebują dużo spokoju, bo właśnie wychowują swoje młode. Nie przeszkadzajmy im ale i nie pomagajmy na siłę.

Od marca do października trwa w Polsce okres lęgowy ptactwa. Teraz zwierzęta potrzebują jak najwięcej spokoju aby móc wychować swoje młode. Niestety, od lat człowiek zaburza im ten naturalny cykl. - Ogromnym problemem jest wykaszanie łąk i nieużytków - mówi Urszula Dębińska z Towarzystwa „SOS dla zwierząt” w Opolu. - W trawie swoje gniazda mają niektóre gatunki ptaków, w wysokiej trawie swoje młode lubią schronić np. sarny czy zające.

Pojawienie się sprzętu wykaszającego to często dla tych zwierzaków wyrok. Ptasie gniazda niszczone są doszczętnie, sarny nie zawsze zdążą wyprowadzić małe.

- A zające nie uciekają tylko przyczajone czekają aż zagrożenie minie, co kończy się dla nich śmiercią - podkreśla pani Urszula. - Dlatego jeśli nie można wstrzymać sianokosów czy poczekać z uporządkowaniem nieużytku do jesieni, to proszę chociaż sprawdzić, co chowa się w trawie, spróbować przepłoszyć zwierzęta i tak uratować im życie. - apeluje.

Pani Urszula przypomina też, że w tym okresie nie wolno robić przycinki krzewów i żywopłotów, ponieważ odsłania się ptasie gniazda. Bezbronne pisklęta nie mają ochrony przed innymi zwierzętami, palącym słońcem i deszczem.

- Odbieramy ostatnio mnóstwo telefonów od osób, które zauważyły gdzieś np. małą sarenkę i koniecznie chcą jej pomóc - opowiada Urszula Dębińska. - Nie podchodźmy do zwierzęcia, nie dotykajmy go i absolutnie nie zabierajmy ze sobą. Matka na pewno jest w pobliżu i do maleństwa wróci. To samo dotyczy młodych ptaków. Jeśli taki pojawi się na naszym parapecie czy balkonie, dajmy mu czas, obserwujmy czy chodzi, rusza skrzydłami.

Najprawdopodobniej to młode, które uczy się latać i po prostu tylko odpoczywa. Jedynie w sytuacji gdy widzimy, że zwierzę jest ranne, ewidentnie potrzebuje pomocy, zawiadamiamy którąś z organizacji pomagających zwierzętom. - Pomagać trzeba mądrze - podkreśla pani Urszula. - Nadmierną troską można wyrządzić dużo szkody i np. doprowadzić do tego, że matka porzuci swoje młode, bo będzie ono pachniało człowiekiem.

Zobacz też: Dron zarejestrował pracę rolników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto