MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Patchworku w Żyrardowie. Wędrówka przez labirynt tkanych opowieści. Wyjątkowe spotkania pod Warszawą

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
Dni Patchworku w Żyrardowie: wędrówka przez labirynt tkanych opowieści
Dni Patchworku w Żyrardowie: wędrówka przez labirynt tkanych opowieści Materiały prasowe
Dni Patchworku to nowa odsłona historii przemysłu tekstylnego w Żyrardowie, miejscu o wielkim znaczeniu dla XIX-wiecznego włókiennictwa. Wydarzenie rozpocznie się już 17 maja w Muzeum Lniarstwa, dawnej drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich. To unikalna okazja do promocji sztuki łączenia tkanin, której centralnym punktem będą wystawy, kursy szycia i stanowiska edukacyjne.

Dni Patchworku w Żyrardowie

Dni Patchworku zawitają do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie już po raz czwarty, tym razem na trzydniowe wydarzenie z okazji Europejskiej Nocy Muzeów, obchodzonej 18 maja. Targi artystyczno-edukacyjne stanowią doskonałą okazję dla pasjonatów rękodzieła, artystów oraz designerów, pragnących zgłębić tajniki twórczości patchworkowej.

Otwarte Dni Patchworku to nasz tegoroczny pomysł na promocję tego wyjątkowego rzemiosła. Tym razem idziemy o krok dalej i poza wystawą wielkoformatowych prac, przygotujemy również aż dziesięć kursów krawieckich o różnym stopniu zaawansowania. Będzie to również doskonała okazja, by poznać najnowsze trendy wśród maszyn do szycia, czy nabyć tekstylia do własnych projektów

– mówi Magdalena Galińska, członkini Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.

Oficjalne rozpoczęcie

W piątek, 17 maja o godzinie 18:00, odbędzie się oficjalne rozpoczęcie wydarzenia, które będzie również czasem ogłoszenia wyników ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Mój ulubiony blok patchworkowy”. W tym samym czasie rozpocznie się także wernisaż prac towarzyszących, stworzonych przez członków Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. W surowych, postindustrialnych przestrzeniach Muzeum Lniarstwa będzie można podziwiać ponad 150 unikalnych kompozycji tekstylnych, obejmujących zarówno tradycyjne, stonowane wzory, jak i nowoczesne, wielobarwne kompozycje.

Muzeum Lniarstwa i tkaniny, szczególnie te lniane i żakardowe to jedność. Cieszę się, że poza naszą tkacką działalnością, małą manufakturą, dzięki której reaktywujemy dziś żyrardowski przemysł lniarski, możemy pokazać tkaniny w zupełnie innej formie: jako małe dzieła sztuki

– mówi Jacek Czubak, dyrektor Muzeum Lniarstwa.

Jak wziąć udział w tym wydarzeniu?

Wystawa prac patchworkowych będzie otwarta dla zwiedzających od 17 maja do 30 czerwca włącznie, w godzinach otwarcia muzeum. W dniu Nocy Muzeów, 18 maja (sobota), Muzeum Lniarstwa będzie otwarte od godziny 10:00 do 21:00. Oprócz wystawy patchworków i kursów, program obejmować będzie także zwiedzanie muzeum w towarzystwie byłego pracownika Zakładów Lniarskich oraz pokaz tkania na krośnie żakardowym. Wstęp na wszystkie atrakcje tego dnia będzie bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto