Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe w Oleśnie: wysoka kara i śledztwo. Za jakie nieprawidłowości gmina musi płacić

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Centrum przesiadkowe ma być nowym dworcem autobusowym. Na razie jednak autobusy nadal muszą wjeżdżać na stary dworzec PKS, który został już sprzedany prywatnym inwestorom.
Centrum przesiadkowe ma być nowym dworcem autobusowym. Na razie jednak autobusy nadal muszą wjeżdżać na stary dworzec PKS, który został już sprzedany prywatnym inwestorom. fot. Mirosław Dragon
Centrum przesiadkowe w Oleśnie wiosną 2020 ma w końcu zostać oddane do użytku, ale na razie teren przy ul. Sądowej ogrodzono, a do środka wkroczył prokurator.

Warta nieco ponad 2 miliony złotych budowa centrum przesiadkowego w Oleśnie miała być gotowa w połowie 2019 roku.

Realizowana jest w ramach dużego projektu, na który 85-procentową dotację dała Unia Europejska. Inwestycja w Oleśnie na razie jednak nie została zakończona, a w tym tygodniu teren został ogrodzony.

Wszystko dlatego, że nadzór budowlany ustalił, że doszło do samowoli budowlanej.

Gmina Olesno częściowo wykonała inwestycję nie na własnej ziemi, ale na terenie kolejowym i w pasie drogowym. Problem w tym, że nie miała uzgodnień ani pozwolenia budowlanego.

W efekcie samorząd będzie musiał zapłacić 325 tysięcy złotych kary!

Jest to opłata legalizacyjna z tytułu wybudowania muru oporowego o długości 42 metrów oraz wykonania parkingu o wielkości przekraczającej 10 miejsc postojowych - informuje wylicza Katarzyna Kubicz, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Opolu.

Władze Olesna zaskarżyły decyzję o opłacie legalizacyjnej do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie.

Ponadto burmistrz Sylwester Lewicki złożył też wniosek do wojewody opolskiego Adriana Czubaka o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej.

- Po rozpatrzeniu odwołania będziemy mogli dokończyć inwestycję, ponieważ wszystkie zgody zostały już uzupełnione - mówi wiceburmistrz Olesna Jerzy Chęciński. - Wiosną 2020 roku centrum przesiadkowe będzie gotowe.

Wiceburmistrz dodaje, że to wykonawca pospieszył się z robotami, a inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Teraz na plac budowy weszła prokuratura, który sprawdza, czy nie doszło do przestępstwa.

- Prowadzimy postępowanie sprawdzające pod kątem art. 90 prawa budowlanego, czyli wykonywania prac budowlanych wbrew prawu - informuje Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Ze sprawy wyłączyła się Prokuratura Rejonowa w Oleśnie. Dlatego właśnie postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Opolu.

Jak będzie wyglądać centrum przesiadkowe w Oleśnie

W centrum przesiadkowym w Oleśnie będą zatoczki z dwoma stanowiskami dla autobusów. Między nimi będzie zadaszony przystanek i ławki dla podróżnych. Obok budowane są dwa darmowe parkingi samochodowe (po obu stronach dworca PKP) oraz parking dla rowerzystów.

Przy czym mniejszy parking obok przystanku będzie typu Kiss & Ride, czyli służyć będzie tylko do przywożenia i odebrania podróżnych. Można będzie się na nim zatrzymać maksymalnie na kwadrans.

Drugi, większy parking za dworcem kolejowym będzie typu Park & Drive. Tutaj będzie można zostawić samochód, ruszając w dalszą drogę autobusem lub pociągiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centrum przesiadkowe w Oleśnie: wysoka kara i śledztwo. Za jakie nieprawidłowości gmina musi płacić - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto