Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego jedni muszą wnosić opłatę recyklingową, a inni nie?

Mariusz Urbanke
Opłaty recyklingowe idą bezpośrednio na konto funduszu ochrony środowiska, a nie na konto gminy – wyjaśnia Henryk Michalski z Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Opłaty recyklingowe idą bezpośrednio na konto funduszu ochrony środowiska, a nie na konto gminy – wyjaśnia Henryk Michalski z Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Na razie nie mamy żadnych podstaw do tego, by wycofać się z pobierania opłat recyklingowych od osób sprowadzających samochody z zagranicy - mówi Krzysztof Walczak, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ...

Na razie nie mamy żadnych podstaw do tego, by wycofać się z pobierania opłat recyklingowych od osób sprowadzających samochody z zagranicy - mówi Krzysztof Walczak, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). - Zdarzają się pojedyncze przypadki, że importerzy wnoszą do nas o zwrot tej opłaty - w ubiegłym roku były takie cztery czy pięć - ale nie ma żadnej zmasowanej akcji, jak donoszą niektóre media. Bo też nie ma ku temu żadnych przesłanek - podkreśla.

Cena złomowania

Od początku ubiegłego roku ci, którzy kupili auto za granicą i sprowadzili je do Polski muszą zapłacić 500 zł opłaty recyklingowej. - Chciałbym podkreślić, że my nie pobieramy tej opłaty - mówi Henryk Michalski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Zabrzu. - Opłaty te idą bezpośrednio na konto funduszu ochrony środowiska. Potwierdzenie uiszczenia opłaty recyklingowej należy jednak przedstawić, gdy po raz pierwszy dany pojazd jest rejestrowany w kraju. Bez tego nie możemy wydać dowodu rejestracyjnego. Przy czy chciałbym dodać, że dotyczy to tylko pojazdów o masie do trzy i pół tony.

Przy rejestracji pojazdów zakupionych w kraju, takich wymogów nie ma. I tu pojawia się problem, który podnosi wielu importerów - dlaczego znów nie traktuje się wszystkich równo. Jedni muszą płacić za recykling, podczas gdy inni nie ponoszą takich kosztów.

Analogia do akcyzy

Pojawia się też analogia do akcyzy za importowane auta - polskie państwo musiało się wycofać z wyższych stawek akcyzowych na starsze egzemplarze, bo było to niezgodne z unijnymi zasadami. Dlaczego więc przy opłacie recyklingowej znów podzielono kupujących na lepszych i gorszych? - pytają zainteresowani. - Tym razem wszystko jest w zgodzie z dyrektywami unijnymi - odpierają w NFOŚiGW.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego 2000/53/WE wyraźnie zobowiązała kraje członkowskie, aby wprowadziły przepisy, które pozwalają na odzyskanie do 80 procent masy każdego pojazdu. W 2015 roku ten wskaźnik ma być jeszcze wyższy - minimum 85 procent. Eksperci wskazują też na jeszcze jeden istotny fakt - rejestrujący nowe auta też płacą za recykling. Zgodnie z ustawą o recyklingu każda firma, która wprowadza na nasz rynek więcej niż tysiąc aut rocznie, musi utworzyć sieć stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wszyscy płacimy za ten odzysk przy okazji zakupu nowego samochodu.

Dopłata do demontażu

Na co idą pieniądze z opłaty recyklingowej? - Do końca ubiegłego roku na konto naszego funduszu wpłynęło z tego tytułu 335 milionów złotych - mówi Krzysztof Walczak. - Z tego pięćdziesiąt procent - zgodzie z wytycznymi rządowymi - zostanie przeznaczone na finansowanie dopłat do demontażu pojazdów, czyli trafi do stacji demontażu, trzydzieści procent będzie służyć dofinansowaniu działań inwestycyjnych w zakresie recyklingu pojazdów, które są bardzo kosztowne, a pozostałe dwadzieścia procent trafi do gmin, między innymi na zbieranie porzuconych samochodów. Jak więc widać pieniądze te nie zostają w naszej kasie, ale są bardzo skrupulatnie rozdzielane i wykorzystywane zgodnie z ustawowymi zasadami.

Z szybkiej sondy zrobionej w firmach zajmujących się recyklingiem wynika jednak, że za odzysk wraków płacimy - bo musimy - ale niechętnie korzystamy z usług tych stacji. - Nie wiem, jak ludzie pozbywają się wraków, ale chociaż za nie płacimy, to nie zgłasza się do nas tylu chętnych, na ilu liczyliśmy - usłyszeliśmy w jednej ze stacji.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto