MŚ do lat 20: Polska - Argentyna 1:3

Jacek Sroka
Sergio Aguero z lewej (net)
Polska przegrała w Toronto z Argentyną 1:3 (1:1) w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata drużyn do lat 20 i odpadła z turnieju. Argentyńczycy w niedzielnym ćwierćfinale zagrają z Meksykiem, który pokonał Kongo ...

Polska przegrała w Toronto z Argentyną 1:3 (1:1) w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata drużyn do lat 20 i odpadła z turnieju. Argentyńczycy w niedzielnym ćwierćfinale zagrają z Meksykiem, który pokonał Kongo 3:0 (1:0).

Biało-czerwoni mimo gorącego dopingu Polonusów wyraźnie ustępowali umiejętnościami broniącym tytułu mistrza świata rywalom. Mimo to podopieczni trenera Michała Globisza po jednym z kontrataków objęli prowadzenie po strzale Dawida Janczyka, który wykorzystał znakomite podanie Patryka Małeckiego. Był to pierwszy gol stracony przez Argentyńczyków w tym turnieju.

Taktyka Polaków oparta na wzmocnionej defensywie i wykopywaniu piłki do osamotnionego w ataku Janczyka przynosiła efekty tylko przez pół godziny gry. Napastnik Legii, który był prawdziwym objawieniem tych mistrzostw i wkrótce ma zostać wytransferowany do CSKA Moskwa za 4,2 mln euro, w miarę upływu czasu gry tracił siły i ochotę do walki co rusz poszturchiwany przez rywali. Ci natomiast z każdą chwilą przyspieszali tempo swych akcji i jeszcze przed przerwą doprowadzili do wyrównania, kiedy z bliska piłkę do siatki wepchnął Angelo Di Maria.

Po zmianie stron popis gry dał gwiazdor Argentyńczyków Sergio Aguero. Młody napastnik, za którego przed rokiem Atletico Madryt zapłaciło 23 mln euro, już w 46 sekundzie II połowy przyjął piłkę w polu karnym, przerzucił ją nad próbującym interweniować Adrianem Markiem i strzałem z powietrza pokonał Bartosza Białkowskiego. W końcówce Aguero po raz drugi sam wymanewrował polską defensywę i przypieczętował zasłużone zwycięstwo Argentyńczyków zdobywając swojego piątego gola w tym turnieju. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego za krytykowanie orzeczeń arbitra z boiska wyrzucony został Janczyk.

- Przegraliśmy, ale nie musimy się wstydzić, bowiem Argentyna to wielki zespół. Aguero, Morales to zawodnicy przeciwko którym trudno się gra, bowiem prezentują wysoki poziom. Zrobiliśmy co mogliśmy. W I połowie graliśmy bardzo dobrze, w II zawodziła nas kondycja i straciliśmy kontrolę na boisku - powiedział trener Michał Globisz.

Polska - Argentyna 1:3 (1:1)

Bramki: dla Polski - Dawid Janczyk (33), dla Argentyny - Sergio Aguero 2 (46, 86), Angel Di Maria (40).

Polska: Białkowski - Starosta, Strugarek, Marek (71. Rączka), Król - Marciniak (74. Sacha), Danch, Krychowiak, Cywka (77. Janoszka), Małecki - Janczyk.

Argentyna: Romero - Mercado, Fazio, Cahais, Insua - Di Maria (76. Acosta), Yacob, Banega, Piatti (84. Cabral) - Moralez (89. Gomez), Aguero.

Czerwona kartka: Janczyk (90+1, za drugą żółtą).

Sędziował: Joel Aguilar (Salwador). Widzów: 20 tys.