Nowe pomysły na wydawanie pieniędzy z funduszu socjalnego

Mariusz Urbanke
Władysław Molęcki.
Władysław Molęcki.
Lato w pełni, wiele osób wyjeżdża na urlopy, wysyła na kolonie dzieci - i przy tej okazji chętnie korzysta z zakładowego funduszu socjalnego. Pojawiają się jednak pomysły zakładające wprowadzenie zmian w uregulowaniach ...

Lato w pełni, wiele osób wyjeżdża na urlopy, wysyła na kolonie dzieci - i przy tej okazji chętnie korzysta z zakładowego funduszu socjalnego. Pojawiają się jednak pomysły zakładające wprowadzenie zmian w uregulowaniach dotyczących zakładowych funduszy świadczeń. W opinii przedsiębiorców z Krajowej Izby Gospodarczej, to dobry pomysł. Eksperci KIG uważają, że należy rozważyć nawet możliwość likwidacji tego typu funduszy. Ich zdaniem, część pieniędzy, które pracodawcy przekazują na konto funduszy powinna zostać przekazana pracownikom w formie podwyżki wynagrodzeń. Dzięki tem mogliby swobodnie decydować, na co wydadzą te pieniądze.

- Nigdy się nie zgodzimy na likwidację fundusz socjalnego - twierdzi Władysław Molęcki, wiceprzewodniczący regionu śląsko-dąbrowskiego Solidarności. - Naszym zdaniem taki fundusz pełni bardzo ważną funkcję w zakresie pomocy dla osób mniej zarabiających, często mających przejściowe kłopoty finansowe czy nagłe, niespodziewane wydatki.

Dziś zakładowy fundusz socjalny musi być tworzony we wszystkich firmach, które zatrudniają więcej niż 20 pracowników na pełnych etatach. Odpisy na zatrudnionego są w tym roku wyższe niż w roku poprzednim: na pracującego w normalnych warunkach - 804,60 zł, a w warunkach uciążliwych - 1072,80 zł. Można też zwiększać fundusz o odpisy za każdego pracownika niepełnosprawnego lub emeryta i rencistę, który pracował w danej firmie. W niektórych firmach załogi walczą też o przeznaczenie części zysku na ten fundusz. Powód jest prosty - pomoc socjalna z tego funduszu, jeśli nie ma postaci bonów świątecznych do supermarketu - nie jest opodatkowana.

- W Hucie Katowice, w której pracowałem, fundusz był spory i korzystało z niego wiele osób - wspomina Molęcki. - Regulamin przewidywał oczywiście preferencje dla osób najmniej zarabiających. Ale organizowaliśmy z pomocą funduszu również atrakcyjne wyjazdy turystyczne, które były bardzo popularne, ponieważ staraliśmy się to robić nie tylko dobrze, ale i tanio. Dochodziło nawet do tego, że dział socjalny miał do nas pewien żal, że stanowimy dla nich za dużą konkurencję.

W kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są wypłacane zasiłki dla pracowników lub też dofinansowania np. do kolonii lub wczasów. W ING Banku Śląskim popularne są nie tylko pożyczki czy zapomogi, ale i różne formy dopłat do wypoczynku i zdrowia - na przykład dofinansowanie wczasów rehabilitacyjnych.

W tym roku fundusz socjalny jeszcze bardziej zyskał na atrakcyjności, ponieważ pracodawcy korzystając z niego mogą dofinansowywać swoim pracownikom wypoczynek za granicą. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem, że obowiązujące od 2003 roku regulacje ograniczające dopłaty wyłącznie do wczasów krajowych są niezgodne z konstytucją (wyrok TK opublikowany został w Dzienniku Ustaw 18 kwietnia br.).

Pracodawcy nie przepadają jednak za funduszem, bo - co tu kryć - to dla nich dodatkowe koszty. Dlatego też walczyli, by nie tworzyć funduszu w małych firmach. Dziś dążą do tego, żeby go inaczej zagospodarowywać. - Krajowa Izba Gospodarcza apeluje do rządu o przygotowanie spójnego, zaakceptowanego przez wszystkie resorty, projektu regulacji, które realizować będą politykę rodzinną, nie tworząc przy tym dodatkowych obciążeń dla pracodawców - mówi Andrzej Arendarski, prezes KIG.

Natomiast Konfederacja Pracodawców Polskich proponuje umożliwienie zakupu świadczeń medycznych dla pracowników z funduszy socjalnych. To, zdaniem ekspertów KPP, poprawiłoby sytuację służby zdrowia - dzięki temu na ochronę zdrowia w Polsce można by dodatkowo uzyskać około 2 mld zł. Według Konfederacji, obowiązkowe odpisy na pracowniczy fundusz socjalny w Polsce to około 8 mld zł.


PRZYCHODY WOLNE OD PODATKU DOCHODOWEGO

Zwolnione są z podatku dochodowego przychody związane ze świadczeniem pracy, wśród których wymienia się:

• otrzymane przez pracowników świadczenia rzeczowe i ich ekwiwalenty, bony, talony, kupony lub inne dowody uprawniające pracowników do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych w przypadku, gdy wynika to z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy,

• a także przysługujące pracownikom diety i inne należności za czas podróży służbowej, oraz otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego jak i wypłacany, czasowo przeniesionym pracownikom, dodatek za rozłąkę.

Rynek pracy odporny na pandemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie