Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie szpitale przygotowują się na pacjentów z koronawirusem

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wideo
od 16 lat
Opolskie szpitale w czwartek wstrzymały planowe przyjęcia. Liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem wzrośnie z 40 do 400. Będą oni przyjmowani w pierwszej kolejności na oddziały zakaźne do Opola i Nysy, a następnie do specjalnie utworzonego szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu.

Stanem podwyższonej gotowości objęte zostały obecnie wszystkie opolskie szpitale. Oznacza to, że są w dyspozycji wojewody na wypadek rozwijającej się w Polsce i regionie pandemii koronawirusa.

W czwartek potwierdzony został drugi przypadek zakażenia tym wirusem na Opolszczyźnie. Stwierdzono go u mężczyzny ze Strzelec Opolskich, który podróżował z Austrii z pierwszym zakażonym strzelczaninem. Zgłosił się tego samego dnia wieczorem, co pierwszy zakażony.

Anna Matejuk, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, poinformowała, że 22 osoby, które miały kontakt z oboma mężczyznami, zostały objęci kwarantanną. Wśród nich jest pięcioro członków rodziny i dwóch współpracowników.

Obecnie mamy w województwie 12 osób hospitalizowanych, z których dwa przypadki są potwierdzone, a 10 czeka na uzyskanie wyniku. 60 osób podano kwaranntanie domowej, a 343 objęte nadzorem epidemiologicznym - mówiła Anna Matejuk.

Osoby z objawami zakażenia trafiają na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Przygotowany na przyjęcie takich pacjentów jest też podobny oddział szpitala w Nysie.

Na środowej konferencji prasowej wojewoda opolski zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie utworzenie szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu. Ma on rozpocząć działalność w poniedziałek w szpitalu powiatowym. Zostanie w nim utworzonych 240 łóżek.

Do tego czasu pacjenci znajdujący się w tym budynku będą przewiezieni do innych opolskich szpitali. W Kędzierzynie-Koźlu utworzono też tymczasowy oddział dla dzieci, które mogłyby się zarazić koronawirusem. Dotychczas takiego oddziału w województwie nie było.

Do odwołania zawieszono też od czwartku (12 marca) przyjęcia planowe do wszystkich opolskich szpitali do czasu przygotowania miejsc dla potencjalnych pacjentów zakażonych wirusem.

Anna Matejuk podała także, że od czwartku województwa stacja będzie dysponowała urządzeniem do badania próbek pod kątem wykrywania koronawirusa, ale także grypy. Dotychczas "podejrzane" próbki wożone były do Wrocławia. Jak podała dyrektor WSSE, dzięki temu do jednego dnia skróci się czas oczekiwania na wynik. Dotychczas wyniki opolskich próbek były znane następnego dnia.

Dyrektor Matejuk wyjaśniła, że urządzenie będzie wykorzystywane także do badania próbek pobieranych na granicy podczas kontroli prowadzonej przez pograniczników przy wsparciu straży pożarnej.

W powiatach mają zostać wyznaczone budynki do przeprowadzenia kwarantanny na co najmniej 50 miejsc. - Chodzi o to, żeby można było przetrzymać w takim miejscu, do czasu przeprowadzenia badań, na przykład pasażerów podróżujących jednym autobusem - mówił wojewoda opolski Adrian Czubak.

Robert Bryk, dyrektor NFZ w Opolu, zapewnił, że jest rządowe finansowanie na działania medyczne związane z koronawirusem i gotowość placówek medycznych na rozwój pandemii.

Komendant straży granicznej w Opolu, ppłk SG Jerzy Łukasik mówił, że na przejściach granicznych na Opolszczyźnie: w Pietrowicach Głubczyckich, Trzebini i Głuchołazach, od środy prowadzone są wyrywkowe kontrole podróżujących pod kątem stanu ich zdrowia. Wsparcia pogranicznikom udziela straż pożarna.

WAŻNE INFORMACJE

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byliście w miejscu występowania koronawirusa i obserwujecie u siebie takie objawy, jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, koniecznie zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej albo skorzystaj z infolinii uruchomionej przez NFZ.

Podejrzewasz, że możesz być zakażony koronawirusem?

  • bezzwłocznie, TELEFONICZNIE powiadom stację sanitarno – epidemiologiczną,
  • zgłoś się BEZPOŚREDNIO do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego,
  • NIE ZGŁASZAJ SIĘ do lekarza rodzinnego,
  • NIE ZGŁASZAJ SIĘ na Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izbę Przyjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolskie szpitale przygotowują się na pacjentów z koronawirusem - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto