Osaka 2007 - Polacy lubią brąz

(mim)

Polska sztafeta 4x400 metrów mężczyzn zdobyła brązowy medal na zakończenie mistrzostw świata w Osace. Nasi biegacze przegrali jedynie z Amerykanami i zespołem z Wysp Bahama. Jest to trzeci krążek z tego kruszcu wywalczony przez polską ekipę w Japonii.

Polacy pobiegli w składzie: Marek Plawgo, Daniel Dąbrowski, Marcin Marciniszyn i Kacper Kozłowski. Na pierwszej zmianie ruszył Plawgo, który wcześniej zajął trzecie miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki. Nasz as atutowy nie zawiódł - zajął drugą pozycję. Potem Dąbrowski spadł o jedną lokatę, ale wciąż nasi reprezentanci byli na medalowej pozycji. Na kolejnej zmianie, Marciniszyn wprawdzie dał się wyprzedzić Jamajczykowi, ale nie stracił zbyt wiele. Na ostatniej zmianie wystartował Kozłowski, debiutujący na tak dużej imprezie. Polak, mimo braku doświadczenia, spisał się fantastycznie. Na ostatniej prostej wyprzedził Jamajczyka Ayre i dał nam brązowy medal.

Dodajmy, że to pierwszy medal polskiej sztafety 4x400 m na mistrzostwach świata od 1999 roku, kiedy to w Sewilli wywalczyliśmy srebrny krążek.

Polacy z Osaki wracają z trzema brązowymi medalami. Oprócz naszej sztafety i Plawgi na podium stanęła jeszcze w biegu na 400 m przez płotki Anna Jesień.

Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ds. szkolenia, Jerzy Sudoł przypomniał, że zdobywa się mniej więcej 50 procent krążków spośród wszystkich szans medalowych. - Mieliśmy nadzieję na cztery medale - mamy trzy.

Blisko podium były Monika Pyrek w skoku o tyczce i Kamila Skolimowska w rzucie oszczepem. Obie uplasowały się na czwartych miejscach. Ponadto w wąskich finałach (lokaty 1-8) startowali: Tomasz Majewski (piąty w kuli), Szymon Ziółkowski (siódmy w młocie), Igor Janik (siódmy w oszczepie) i Joanna Wiśniewska (siódma w dysku). Na ósmym miejscu w konkursie skoku o tyczce sklasyfikowana została Anna Rogowska.