Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza na Opolszczyźnie pracownia PET-TK już otwarta

Iwona Kłopocka
Pierwszą na Opolszczyźnie pracownię PET-TK otwarto w Opolskim Centrum Onkologii.
Pierwszą na Opolszczyźnie pracownię PET-TK otwarto w Opolskim Centrum Onkologii. Patrycja Wanot (O)
W środę w Opolskim Centrum Onkologii otwarto pierwszą na Opolszczyźnie pracownię PET-TK. Firma Voxel, która sfinansowała jej budowę, na własny koszt zbada 100 pierwszych pacjentów z regionu.

Pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową (PET - TK) to najbardziej zaawansowana forma diagnozy.

- Pozwala wykryć nowotworowe zmiany pierwotne, a więc miejsce gdzie zaczęła się choroba. Na dodatek pozwala wykrywać niezwykle małe ogniska, niedostępne dla innych metod. Im szybciej wykryta zmiana, tym większa szansa na skuteczne leczenie - mówi dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

- PET-TK to nie tylko bardzo precyzyjna diagnostyka, ale też ustalenie schematów leczenia i monitorowanie postępów leczenia - dodaje Krzysztof Fujak, prezes firmy Voxel.

Do tej pory Opolanie musieli na takie badanie jeździć do ościennych województw. Tylko Opolszczyzna i Podkarpackie nie miało własnego PET-TK. OCO rozpisało konkurs, który wygrała firma Voxel, operator sieci pracowni diagnostycznych. Firma wydzierżawiła grunt od szpitala, postawiła tam nowoczesny pawilon i kupiła aparaturę PET-TK. Wyszkoliła również 10 lekarzy i techników z regionu, którzy będą ją obsługiwać.

Rocznie z badań PET-TK korzystało ok. 500 Opolan. Ocenia się, że mając własne urządzenie mogłoby ich być nawet dwa razy tyle.

- Jest tylko jeden problem: finanse. Wszystko zależy od tego czy NFZ podpisze kontrakt na takie świadczenia - mówi dr Wojciech Redelbach.

- Na razie jest to kwestia otwarta - powiedziała podczas uroczystego otwarcia Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Kiedy jednak Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi zapowiadaną reformę, pieniędzy będzie więcej i pytanie o finansowanie PET-TK okaże się bezprzedmiotowe - zapewniła.

W 2015 roku w całej Polsce przeprowadzono 46 tys. badań PET-TK. Szacuje się, że w tym roku potrzebnych będzie ich już 64 tys.

Nowotwór złośliwy wykrywa się rocznie u 4000 mieszkańców Opolszczyzny. Z powodu raka umiera rocznie 2500 Opolan. Największym problemem u mężczyzn jest późno wykryty rak prostaty, a u kobiet nowotwory piersi, płuc, jelita grubego, odbytnicy oraz czerniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto