Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomagają tym, których nie stać na adwokata

Michał Wilk
Dzięki klinice studenci poznają "nieksiążkowe" prawo. Fot. Małgorzata Gołębiowska
Dzięki klinice studenci poznają "nieksiążkowe" prawo. Fot. Małgorzata Gołębiowska
Studenci prawa Uniwersytetu Opolskiego udzielają bezpłatnych porad prawnych. Pomagają osobom niezamożnym, których nie stać wynajęcie profesjonalnego adwokata czy radcy prawnego. W zamian zyskują cenne doświadczenie.

Studenci prawa Uniwersytetu Opolskiego udzielają bezpłatnych porad prawnych. Pomagają osobom niezamożnym, których nie stać wynajęcie profesjonalnego adwokata czy radcy prawnego. W zamian zyskują cenne doświadczenie. Opolska Klinika Prawa działająca pod okiem prof. Leszka Stadniczenki, wyróżnia się na tle innych tego typu placówek w Polsce.

Przy Wydziale Prawa i Administracji UO działa Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna "Klinika Prawa". To jedna z 24 tego typu klinik w kraju. Opolska Klinika Prawa jest stawiana za wzór do naśladowania dla innych tego typu placówek w Polsce.

- Jesteśmy jedyną uczelnią w kraju, która wprowadziła zajęcia z Kliniki Prawa jako obowiązkowy przedmiot dla wszystkich studentów prawa - tłumaczy koordynatorka Kliniki, Anna Mordel. - Każdy student prawa będzie miał do czynienia z realnym, nieksiążkowym problemem, z konkretną osobą, która potrzebuje pomocy prawnej - dodaje.

"Ruch kliniczny", skupiony wokół Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych od dawna zabiega, by stało się to standardem.

- Osobę zgłaszającą się po poradę prawną przyjmuje dwójka studentów III lub IV roku - mówi Anna Mordel. - Zapoznają się ze sprawą, pismami procesowymi i umawiają się na kolejne spotkanie. Następnie studenci szczegółowo analizują przepisy prawne i przygotowują opinię prawną oraz niezbędne pisma procesowe. Tak przygotowaną odpowiedź konsultują z prawnikiem, który opiekuje się kliniką i dopiero potem przedstawiają petentowi.

Osoba zgłaszająca się z problemem na pierwszym spotkaniu musi wypełnić odpowiednie formularze, w których potwierdza, że przyjmuje do wiadomości zasady działania poradni.

Klinika działa w systemie semestralnym, do końca stycznia świadczy pomoc prawną w sprawach cywilnych (w szczególności ubezwłasnowolnienia, oświadczenia woli, prawo własności, współwłasność, prawa rzeczowe ograniczone, prawo sąsiedzkie, posiadanie, zobowiązania, umowy i spadki), administracyjnych (w szczególności: funkcjonowanie administracji samorządowej, gospodarka lokalami gminnymi, meldunki, imiona i nazwiska, proste sprawy budowlane) i penitencjarnych (prawo dotyczące widzeń z osobami skazanymi, korespondencji, pomoc postpenitencjarna bezpośrednio po wyjściu z zakładu karnego).

Od lutego sekcje kliniki ulegną zmianie. Pomoc świadczona będzie w zakresie: prawa pracy, prawa rodzinnego oraz organizacji pozarządowych i świadczeń społecznych.

W zeszłym roku studenci pomogli ponad stu osobom, rozwiązując przede wszystkim sprawy z zakresu prawa spadkowego i lokalowego.

Jak skorzystać z porad kliniki?

Poradnia zapewnia %07rzetelność i poufność w ramach prowadzonych usług. Aby skorzystać z pomocy studentów trzeba umówić się na spotkanie telefonicznie, dzwoniąc pod numer 077 401-69-26 od wtorku do czwartku w godzinach 9:30-11:30. Klinika Prawa przyjmuje petentów w budynku Wydziału Prawa %07i Administracji UO, przy %07ul. Plebiscytowej 5, pokój nr 1.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto