Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2010 rokiem polskich błogosławionych

Marta Paluch
Już na pogrzebie Jana Pawła II wierni domagali się szybkiego procesu kanonizacyjnego.
Już na pogrzebie Jana Pawła II wierni domagali się szybkiego procesu kanonizacyjnego. Fot. Arkadiusz Gola
W 2010 roku najprawdopodobniej czekają nas dwie beatyfikacje i jedna kanonizacja Polaków. Papież Benedykt XVI w sobotę podpisał trzy decyzje w sprawach Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stanisława Kazimierczyka. To będą wydarzenia na skalę globalną, narodową i lokalną - wyrokują komentatorzy życia Kościoła.

W przypadku Jana Pawła II papież podpisał dekret o heroiczności cnót. - To przedostatni krok na drodze uznania go błogosławionym. Następnym będzie uznanie cudu - mówi ks. bp Tadeusz Pieronek, szef trybunału pomocniczego w procesie JP II. Uznanie cudu (uzdrowienie francuskiej zakonnicy chorej na Parkinsona) nastąpi prawdopodobnie latem, a sama beatyfikacja jest możliwa 16 października 2010 roku. Mimo spekulacji włoskich gazet, że kard. Dziwisz chciał, by nastąpiła w Krakowie, pewne jest, że ogłosi ją papież Benedykt XVI w Watykanie.

Natomiast ks. Jerzy Popiełuszko będzie beatyfikowany w Warszawie. W sobotę Benedykt XVI faktycznie zakończył jego proces beatyfikacyjny podpisując dekret o męczeństwie księdza zamordowanego przez SB. - Teraz papież wyznaczy datę beatyfikacji. Prawdopodobnie dowiemy się o tym w styczniu lub lutym 2010 r. - mówi ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Przedstawicielem papieża na uroczystości będzie delegat z Watykanu. Gdzie nastąpi beatyfikacja? - Nasz kościół jest za mały, bo spodziewamy się dziesiątek tysięcy ludzi - śmieje się ks. Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie działał ks. Popiełuszko. Ks. Malacki dodaje, że w ciągu 25 lat jego grób odwiedziło ok. 18 mln osób.

- Dobry byłby plac Piłsudskiego - podsuwa ks. Malacki. Kolega i współlokator ks. Jerzego w seminarium przypomina, że papież nieprzypadkowo wybrał rok kapłański na ogłoszenie decyzji w sprawie ks. Popiełuszki.
- To dla nas wielka radość. On był wzorem kapłana. Gołębia osobowość i pełne oddanie innym. Przykład? W stanie wojennym przyszedł do niego mężczyzna z Żoliborza i powiedział, że syn wyrósł z butów, a na kartki już nie ma. A Popiełuszko odwrócił się, pogrzebał w szafce i dał mu swoje buty. Taki był, rodził w innych dobro - opowiada ks. Malacki.

Gdy ks. Jerzego zamordowali w 1984 r., chłopak przestał nosić te buty i trzymał je w domu jak relikwie. Potem oddał do muzeum Popiełuszki, gdzie można je obejrzeć do dziś. - Wielu rzeczy o ks. Jerzym Popiełuszce już nie pamiętam. Ale gdybym wiedział, że ten cichy ksiądz trafi na ołtarze, każdego dnia robiłbym notatki - żartuje ksiądz Zygmunt Malacki.

Trzecim Polakiem, którego uhonorował papież, jest krakowski zakonnik żyjący w XV wieku, ks. Stanisław Kazimierczyk. Jego szczątki do dziś spoczywają w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Ksiądz Kazimierczyk jest już błogosławionym. W sobotę Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu cudu dokonanego za jego wstawiennictwem. To uznanie jest potrzebne, by ks. Kazimierczyk został świętym. Koniec procesu kanonizacyjnego nastąpi najpewniej w 2010 roku.

Adam Szostkiewicz, publicysta i znawca Kościoła podkreśla, że nadchodzący rok będzie ważny dla polskiego Kościoła.

- Choć znaczenie globalne będzie miała tylko beatyfikacja Jana Pawła II - zaznacza. - To wielki dar dla polskiego Kościoła - kwituje papieską decyzję abp Kazimierz Nycz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto