Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tak przed wojną wyglądały opolskie miasta. Wyjątkowe zdjęcia w kolorze. Kluczbork, Olesno, Prudnik, Strzelce i inne

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zobaczy wyjątkową galerię. Tak przed 1939 rokiem wyglądały opolskie miasta.
Zobaczy wyjątkową galerię. Tak przed 1939 rokiem wyglądały opolskie miasta.
Kolumna maryjna w Głubczycach, skład drewna w Krapkowicach czy nyskie śródmieście z Bazyliką - to tylko niektóre z wyjątkowych zdjęć, jakie pozostały z przedwojennej Opolszczyzny. Obrazy z Narodowego Archiwum Cyfrowego zostały pokolorowane.

Opolskie miasta przed wojną leżały na terenie państwa niemieckiego. Niemcy stanowili w nich większość mieszkańców, choć w niektórych polska mniejszość była całkiem liczna.

Część miast pod koniec wojny została dotkliwie zniszczona, ale wiele budowli czy obiektów infrastruktury komunalnej przetrwała do dziś. Można je zobaczyć na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Opolskie miasta na kolorowych fotografiach

Kolorowanie archiwalnych zdjęć jest procesem, który można przeprowadzić przy użyciu różnych metod, zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych. Oto kilka sposobów, w jakie można kolorować archiwalne zdjęcia:

Ręczne kolorowanie. To bardzo rzadko stosowana metoda, ale kiedyś bardzo popularna. Można użyć tradycyjnych narzędzi, takich jak farby, pastele lub kredki, aby ręcznie dodać kolory do czarno-białego zdjęcia. Ten proces wymaga precyzji i wiedzy na temat kolorów i odcieni, które należy użyć. Wykorzystuje się przy tym często stare fotografie jako odniesienie do kolorowania zdjęcia.

Kolorowanie cyfrowe przy użyciu programów graficznych. Można zeskanować lub zeskanować cyfrowo archiwalne zdjęcie i użyć programu graficznego, takiego jak Adobe Photoshop, GIMP lub inny, aby dodać kolory. Wiele programów graficznych oferuje narzędzia i filtry do dodawania koloru i retuszu zdjęć. Można wykorzystać techniki malowania na warstwach, aby precyzyjnie dodać kolory.

Używanie specjalistycznego oprogramowania do kolorowania zdjęć.
Istnieją również specjalistyczne programy komputerowe, które zostały stworzone specjalnie do kolorowania archiwalnych zdjęć. Przykładem takiego oprogramowania jest "Colorize It" lub "Algorithmia", które wykorzystują sztuczną inteligencję do automatycznego dodawania koloru na podstawie analizy zdjęcia.

Niektóre osoby specjalizują się w profesjonalnym kolorowaniu archiwalnych zdjęć i oferują usługi komercyjne w tym zakresie. Ważne jest, aby pamiętać, że kolorowanie archiwalnych zdjęć jest procesem subiektywnym i zależy od interpretacji artysty. Często wymaga to również badania i zdobycia informacji na temat okresu, w którym zostało wykonane zdjęcie, aby kolory były jak najbardziej wiarygodne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto