Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa studentów z Politechniki Wrocławskiej tworzy satelitę typu CAN. Wśród twórców jest 3 Opolan

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Oto cały 9-osobowy zespół studentów z Polski
Oto cały 9-osobowy zespół studentów z Polski Mateusz Morawiak/ KoNaR Can
Zespół studentów politechniki KoNaR Can zakwalifikował się do finałowego etapu konkursu CanSat Competition 2024, który organizowany jest na uczelni Virginia Tech w USA. Polscy studenci uzyskaliśmy astronomiczny wynik 98,5 procenta.

Zespół studentów KoNaR Can z Politechniki Wrocławskiej zakwalifikował się do finałowego etapu prestiżowego konkursu CanSat Competition. Konkurs ten odbywa się na amerykańskiej uczelni Virginia Tech w Blacksburg w stanie Wirginia w USA.

Konkurs organizowany przez AAS, czyli American Astronomical Society, organizację zrzeszająca zawodowych astronomów. Współorganizatorami tego konkursu są m.in. NASA (czyli amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej), Lockheed Martin (amerykański koncern zbrojeniowy, produkujący samoloty F-16 i F-35), niemiecki Siemens oraz Kratos (producent rakiet).

- Uzyskaliśmy wynik 98,5 procent w pierwszym etapie - mówi Mateusz Morawiak z zespołu polskich studentów KoNaR Can. - Najważniejszą częścią pierwszego etapu było przygotowanie dokumentacji technicznej satelity oraz zaprezentowanie jej przed komisją konkursową, oczywiście po angielsku. Ta dokumentacja miała ponad 150 stron.

- Budujemy satelitę typu CAN. To słowo po angielsku oznacza „puszka" i ta satelita jest właściwie taką puszką. Waży zaledwie niecały kilogram, dlatego jest to poważne wyzwanie technologiczne, żeby zmieścić w tak małej satelicie wszystkie komponenty, które są niezbędne do przeprowadzenia misji. Nasza satelita ma zostać wystrzelona rakietą, a następnie ma przeprowadzić szereg pomiarów atmosfery - wyjaśnia Mateusz Morawiak. - W czasie rzeczywistym te pomiary z naszej satelity będą wysyłane do zbudowanej również przez nas stacji naziemnej.

Na finał konkursu studenci z Politechniki Wrocławskiej polecą w czerwcu do USA, na Virginia Polytechnic Institute and State University, bo tak brzmi pełna nazwa uczelni Virginia Tech.

- Rozpoczynamy kolejny etap prac oraz zbieramy pieniądze na wyjazd, więc szukamy sponsorów - informuje Mateusz Morawiak. - Poszukujemy sponsorów i partnerów, którzy chcieli by nam pomóc w organizacji wyjazdu i wygraniu zawodów. Poprzeczka jest wysoko postawiona, a presja rośnie z każdym dniem. Mimo to lecimy po złoto!

Zespół polskich studentów KoNaR Can liczy w sumie 9 osób. Są to pasjonaci robotyki i kosmonautyki, którzy tworzą satelitę typu CAN". Wśród nich jest trzech Opolan: Krzysztof Kowaczek z Grzędzina, Mateusz Morawiak ze Strojca oraz Mateusz Zolisz z Olesna. W zespole są także: Natalia Nienartowicz, Kamil Winnicki Mateusz Wojtaszek, Tomek Lubelski, Patryk Peroński oraz Paweł Iwańczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Grupa studentów z Politechniki Wrocławskiej tworzy satelitę typu CAN. Wśród twórców jest 3 Opolan - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na olesno.naszemiasto.pl Nasze Miasto