MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na lokatach można więcej zarobić

Henryk Sadowski
W tym roku banki dość nieoczekiwanie nie kuszą okazyjnymi, świątecznymi kredytami. Ale mają za to coś dla posiadaczy wolnej gotówki. - Zaczynają zachęcać do jej ulokowania. Odsetki nieznacznie rosną - mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance, który przygotował ten ranking.

Jeszcze w połowie poprzedniego miesiąca niewiele wskazywało na nadejście oznak przełomu. W ciągu ostatnich czterech tygodni makroekono-miczne otoczenie rynkowe nie zmieniło się aż tak bardzo, by uzasadniać zmianę polityki banków w dziedzinie oprocentowania lokat. Perspektywa rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie przybliżyła się ani na jotę. Oznaki wychodzenia naszej gospodarki ze spowolnienia i powrotu na ścieżkę szybszego wzrostu są co prawda wciąż widoczne, ale to żadna nowość.

Za jedną ze zmian warunków rynkowych można by uznać wzrost inflacji. Ale był on w ostatnich miesiącach roku powszechnie przewidywany i oczekiwany. Nie ma tu żadnego zaskoczenia. Jedynym wytłumaczeniem zmiany polityki banków w zakresie oprocentowania lokat jest więc nadchodząca powoli zmiana w polityce udzielania kredytów. Również sytuacja niektórych banków, poszukujących sposobów zwiększenia bazy do bardziej ekspansywnej polityki kredytowej oraz poprawy płynności. Pewnym argumentem, tłumaczącym zmianę polityki banków, może też być spodziewany w ostatnich miesiącach roku przejściowy wzrost wskaźnika inflacji.

- To zjawisko powodować może zmniejszenie się atrakcyjności lokat w ocenie klientów. I być może banki, licząc się z tym, przynajmniej wyhamowały tendencję obniżania oferowanego oprocentowania - zastanawia się Roman Przasnyski.

Porównując stawki lokat w złotych, oferowane w połowie grudnia przez najbardziej hojne pod tym względem banki, ze stawkami sprzed czterech tygodni, wielkich zmian nie widać. Przynajmniej na pozycji liderów. Ale pewne ruchy są widoczne na dalszych miejscach naszego zestawienia. Na razie są one bardzo niewielkie i wynikają z decyzji pojedynczych banków, ale być może jest to pierwsza jaskółka, zwiastująca wyłom z dotychczasowej tendencji. W każdym razie średnie oprocentowanie w bankach z pierwszej dziesiątki nieznacznie się zwiększyło w przypadku lokat o najkrótszych terminach oraz lokat dwuletnich.

Do października niemal co miesiąc stawki były obniżane. Teraz ta tendencja się zmienia. W tym przypadku brak zmian to też zmiana. Wypada tylko uważnie obserwować, co będzie się działo w kolejnych tygodniach. Nadal postępuje zmniejszanie się różnic między oprocentowaniem oferowanym przez banki z czołówki zestawienia Gold Finance, a tym z jego dalszych miejsc. W tym miesiącu to jednak wynik przesuwania się ku górze tych banków, które do tej pory oferowały mniej atrakcyjne oferty. Trudno w tej chwili przewidzieć, czy w najbliższej przyszłości podobną tendencję będziemy obserwować w przypadku liderów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto